top of page
Writer's pictureManuela Pendl

MOKSA - Kaj je to oz. zakaj in kako se "moksati"?

Če tudi vas pogosto zebe in ste zmrzljivček, kot jaz rada temu rečem,

vam priporočam, da poskusite z MOKSO

in/ali zeliščno GRELNO VREČICO.



MOKSI pravijo tudi zelišče, ki odpravlja 100 bolezni, saj ob vstopu v telo odpre meridiane in tako "zdravi". Vpliva namreč na delovanje 12 poglavitnih meridianov, zaradi česar se energija v telesu uravnoteži, hlad, vlaga in toksini pa "zapustijo" telo.


Moksa terapija izvira iz kitajske tradicionalne medicine, pri kateri s pomočjo sežiganja zelišč olajšamo in pospešimo zdravljenje. Osnovni namen moksa terapije - moksanja - je odpravljanje pomanjkanja energije jang v telesu, ki med drugim vpliva na gibanje in toploto telesa.

Pomanjkanje energija jang se kaže kot občutek hladu, mraza v rokah in nogah.


Pri moksanju oz. moksa terapiji se uporabljajo zdravilne zeliščne paličice, s katerimi se grejejo akupresurne točke na določenem delu telesa.

Tako gretje meridianov izboljša pretok krvi in življenjske energije (či), zaradi česar se izboljša tudi splošno zdravje in počutje.


Tradicionalna moksa se precej dimi in ima močan vonj, zato jo je težko uporabljati v zaprtih prostorih. No, pri nas je mogoče dobiti zeliščno (brezdimno) mokso, ki se skorajda ne dimi in tudi nima nekega posebno močnega vonja, vseeno pa odlično služi svojemu namenu in se jo lahko uporablja tudi v notranjih, zaprtih prostorih.


V našem okolju jo najpogosteje uporabljamo predvsem pri ljudeh, ki imajo v sebi veliko sluzi in vlage za razsluzevanje telesa (zlasti sinuse, pljuča, jajčnike, maternico itd.), pa tudi za izboljšanje prekrvavitve organov, zaradi česar se v telo dovaja več toplote in energije ter krepitev imunskega sistema.


Kadar nas zebe ali imamo hladen določen predel telesa, takrat tam izgubljamo energijo, tam nam energija "uhaja".


Količina sluzi v telesu se poveča z uživanjem sladkorja, mlečnih izdelkov in izdelkov iz pšenice, pa tudi če je v bivalnih prostorih veliko vlage, če uporabljate zdravila, ste izpostavljeni stresu, ... Ker stanje bakterij v telesu ni več v ravnovesju, se posledično v telesu kopiči preveč sluzi, kar neugodno vpliva na imunski sistem in ga slabi.

Pojavijo se lahko različne nevšečnosti in bolezenske težave, kot so težave s sinusi (npr. sinuzitis), s pljuči (pljučnice, bronhitisi …), z ušesi (vnetja …), endometrioza, miomi, ciste, tudi urogenitalne težave, težave z mehurjem, jajčniki in s prostato, z menstruacijo in PMS-om, težave z zanositvijo (eden od razlogov je lahko tudi zasluzenost jajčnikov in/ali maternice oz. manjko energije v tem predelu), ...


Ko telo razsluzimo, zmanjšamo količino nakopičene sluzi, in organom dovedemo energijo ter izboljšamo prekrvavitev telesa, težave izginejo in počutimo se veliko bolje.


Seveda moksa NI čarobna čudežna palčka. Pomebna je tudi naša proaktivnost.

Če ne boste (po)skrbeli tudi za vsakodnevno uravnoteženo prehrano in prehranjevanje, dovolj zmerno-intenzivnega gibanje, dovolj svežega zraka in učinkovito obvladovanje stresa, na dolgi rok zase in za svoj imunski sitem ne boste naredili prav veliko.

Še dalje boste samo lajšali simptome, dejanskih vzrokov za svoje težave z zdravjem in počutjem pa ne boste odpravili.


Kako uporabljamo moxo?

  • Mokso prižgemo nad plamenom sveče in smo pozorni, da "palica" mokse zažari.

  • Med moksanjem moramo biti zelo pazljivi, da se ne spečemo, saj je moksa zelo vroča.

  • Ob sebi imamo pepelnik, v katerega med moksanjem stresamo pepel, ki bi nas, če pade na golo kožo, močno spekel.

  • Ko je moksa vroča in žareča, pričnemo z moksanjem želenega predela.

  • Z mokso se NIKOLI NE dotaknemo kože! Koži se prbližamo na nekaj centimetrov in s hitrimi gibi zapestja (vrtečimi/krožnimi ali gor-dol /levo-desno) premikamo mokso po predelu, ki ga želimo okrepiti in razsluziti. Če gibi niso dovolj hitri, se z mokso lahko spečemo, kljub temu da se z njo ne dotaknemo kože. Če vam je občutek prevroč, povečajte razdaljo od kože in/ali hitreje premikajte/vrtite mokso nad kožo. Med prsti jo boste najlajžje držali tako, da jo primete kot bi držali pisalo.

  • Pri odraslih se svetuje, da se moksa nad golo kož (brez direktnega stika s kožo!).

  • Pri otrocih pa moksanje vedno izvajamo nad oblačilom, npr. nad majčko, in nikoli nad golo kožo, da jih ne bi spekli z odpadlim ogorkom ali celo s samo mokso.

  • Želeni predel moksamo, dokler se ta ne segreje oz. približno 20 minut.


Kdaj uporabiti mokso?

Moksanje se lahko izvaja in se celo priporoča izvajati celo leto oz. kadarkoli v letu, ko nastopijo težave. Če imate težave s presežkom sluzi, se moksajte, ne glede na letni čas.


Za preventivo ali močnejšo krepitev organizma, pa je moksanje še posebej priporočljivo ob enakonočju, ki nastopi meseca marca in septembra, ter vsako polno luno. Takrat en dan moksanja šteje za 3 dni.


Kako izvajamo moksanje?

Uporaba pri odraslih

Tradicionalna kitajska medicina izvaja moksanje po akupresurnih točkah, mokso pa lahko uporabljamo tudi tako, da moksamo samo tisti predel, kjer so težave.


  • Če imamo težave v pljučih, moksamo zadaj na hrbtu, med lopaticami, predel pljuč (ler sami tja ne boste dosegli, prosite koga za pomoč) ali predel med prsmi.

  • Če imate težave z jajčniki in/ali maternico, moksajte tisti predel trebušne votline.


Glave in predela sinusov po tradicionalni kitajski medicini naj ne bi moksali!


Kadar želimo prodreti do največ organov hkrati oz. želimo okrepiti imunski sistem na splošno in specifične težave niso tako izrazite, pa se svetuje, da se moksa točko prvega hranjenja, torej naš popek.

Skozi popek bo namreč energija prodrla do vseh naših organov in največ je bo odteklo prav v tisti predel, ki izgublja in potrebuje največ energije.

Če energijo potrebujejo ledvice, je bo največ steklo v ledveni predel, če so to jetra, k jetrom ...


Predel popka moksamo tako, da damo v popek najprej žličko soli, prižgemo mokso (opisano v nadaljevanju) in najprej segrevamo popek, dokler ne bo sol topla (mora biti prijetno vroča, ne prevroča).

Nato se od središča "segretega popka" počasi premaknite navzven in moksajte predel okoli popka in trebušno votilino a pri tem pazite, da se popek ne ohladi. Ko se ta začne ohlajati, se vrnite in ga moksajte toliko časa, da se ponovno ne segreje.


Če imate v telesu veliko sluzi, vlage in hladu, lahko postane sol v popku mokra, moksa pa se vam lahko med samim moksanjem tudi ugaša, zato imejte ob sebi ogenj, da jo prižgete nazaj.


Ko boste moksali preko popka, boste krepili imunski sistem in vse vitalne organe.


Če imate težave z menstruacijo, miomi, cistami … moksajte tudi predel jajčnikov in maternice.

Moksanje urogenitalnega predela oz. predela jajčnikov in maternice, se toplo priporoča tudi vsem ženskam, ki želijo zanositi, saj zasluzeni jajčniki in maternica, nimajo dovolj prekrvavitve in kisika in je zato težje zanositi..


Moksanje se izvaja približno 20 minut oz. vse dokler vam je to udobno in prijetno.


Uporaba pri otrocih

Otroke zaradi varnosti nikoli ne moksamo na golo kožo, temveč naj imajo na sebi vedno kako oblačilo, kot je denimo majčka, da jih z mokso ali pepelom ne spečemo.


Zelo malim otročkom moksamo samo predel na hrbu, med lopaticama.


Povzeto po nasvetih in priporočilih Diane Vlahini in Erike Brajnik


408 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page